Jak dowiedziały się media, minister Zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie zaostrzające przepisy dotyczące medycznej marihuany w Polsce. Nowe regulacje wymagają osobistego badania pacjenta przed wystawieniem recepty na substancje kontrolowane, co oznacza koniec e-wizyt na medyczną marihuanę w prywatnych klinikach konopnych.
Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia pochodzi z 29 października 2024 r., i zmienia rozporządzenie w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje:
- Wymóg osobistego zbadania pacjenta przed wystawieniem recepty:
- Recepty na określone środki odurzające i substancje psychotropowe (np. fentanyl, morfina, oksykodon, konopie) będą wymagały osobistego zbadania pacjenta przez lekarza przed ich wystawieniem.
- Wyjątek stanowią przypadki kontynuacji leczenia, o ile lekarz jest związany umową na podstawową opiekę zdrowotną (POZ), z wyłączeniem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
- Kontrola i weryfikacja recept w systemie informatycznym:
- Osoba wystawiająca receptę ma obowiązek przeprowadzenia weryfikacji w systemie informacji w ochronie zdrowia, aby potwierdzić, że dotychczas przepisane leki są niewystarczające do prawidłowej terapii pacjenta.
- Załączniki zawierające listę substancji kontrolowanych:
- Wprowadzono nowy załącznik nr 2 do rozporządzenia, określający środki odurzające, substancje psychotropowe oraz prekursory kategorii 1, które wymagają osobistego zbadania pacjenta przed wystawieniem recepty.
- Wejście w życie rozporządzenia:
- Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia, co jest uzasadnione pilnym charakterem aktu w celu poprawy nadzoru nad wystawianiem recept na substancje kontrolowane.
- Wpływ na przedsiębiorstwa:
- Rozporządzenie będzie miało wpływ na przedsiębiorstwa wystawiające recepty na substancje kontrolowane, które będą musiały dostosować się do nowych zasad preskrypcji.
- Cel regulacji:
- Regulacja ma na celu ograniczenie nadużywania substancji kontrolowanych, zmniejszenie liczby uzależnień oraz wydatków publicznych na leczenie związane z nieprawidłową preskrypcją środków odurzających i psychotropowych.
Nowe rozporządzenie w mocny sposób zaostrza przepisy dotyczące medycznej marihuany, które wprowadza konieczność osobistego badania pacjenta przed wystawieniem recepty na środki kontrolowane, w tym marihuanę.
Źródło: rp.pl/ weedweek.pl
Fot. pexels.com