Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, że rada rodziców w szkole publicznej ma mocną pozycję i może wpływać na dyrekcję szkoły, do której uczęszczają ich dzieci. Jak wynika z przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe, w szkołach i placówkach, z pewnym zastrzeżeniem, działają rady rodziców, które reprezentują ogół rodziców uczniów. W ten sposób rodzice mogą mieć bezpośredni wpływ na to, jak szkoła działa i jakie są jej priorytety, co przekłada się na lepsze funkcjonowanie placówki i lepsze warunki nauki dla dzieci.
Radę rodziców można - za wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 maja 2021 r. w sprawie II SAB/Wa 623/20 (LEX nr 3279779) - określić mianem "bytu wewnętrznego jednostki oświatowej".
W świetle art. 83 ust. 2 Prawa oświatowego w skład rad rodziców wchodzą:
- w szkołach - po jednym przedstawicielu rad oddziałowych, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danego oddziału;
- w placówkach - co najmniej 7 przedstawicieli, wybranych w tajnych wyborach przez zebranie rodziców wychowanków danej placówki;
- w szkołach artystycznych - przedstawiciele w liczbie określonej w statucie szkoły, wybrani w tajnych wyborach przez zebranie rodziców uczniów danej szkoły.
W wyborach, o których mowa, jednego ucznia reprezentuje jeden rodzic. Wybory przeprowadza się na pierwszym zebraniu rodziców w każdym roku szkolnym.
Ale co najważniejsze, a wielu rodziców nie zdaje sobie z tego sprawy: "Z przepisu art. 84 Prawa oświatowego wynika, że rada rodziców może występować do dyrektora i innych organów szkoły lub placówki, organu prowadzącego szkołę lub placówkę oraz organu sprawującego nadzór pedagogiczny z wnioskami i opiniami we wszystkich sprawach szkoły lub placówki" - przypomina portal prawo.pl.
Z tego wniosek, że rada rodziców ma dość mocną pozycję w sprawach szkoły i działań samej dyrekcji. może wpływać na działania dyrekcji, wypowiadać się w sprawach związanych z organizacją szkoły i wiele innych. Warto - będąc w radzie rodziców - korzystać z tego i np. hamować złe czy gorszące działania dyrekcji wobec najmłodszych uczniów w tym zatrzymywać promocję ideologii gender, która staje się w polskich szkołach coraz popularniejsza.
Źródło: prawo.pl
Fot. pexels.com