Coraz częściej pojawiają się informacje, że emeryci i renciści nie wiedzą czym różni się karta seniora od karty emeryta. Wyjaśniamy!
Legitymacja emeryta-rencisty bywa czasami nazywana kartą emeryta. Wydaje ją ZUS i przysługuje wszystkim osobom Jest ona wydawana przez ZUS wszystkim osobom, które mają ustalone prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.
Obecnie mamy dwie, obowiązujące formy legitymacji emeryta-rencisty: tradycyjna (plastikowa spersonalizowana karta identyfikacyjna (legitymacja) oraz elektroniczna – dokument elektroniczny (mLegitymacja) dostępny na każdym urządzeniu mobilnym przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.
Wszystkie osoby, które uzyskały prawo do świadczeń od 1 stycznia 2023 roku, otrzymują automatycznie – bez konieczności składania wniosku – jedynie mLegitymację.
Co daje karta emeryta? Nie tylko potwierdza status emeryta-rencisty ale daje ulgi oraz zezwolenia z niektórych opłat, takich jak: przejazdy komunikacją miejską i koleją; bilety wstępu w placówkach kultury, zniżki w uzdrowiskach.
Ogólnopolska Karta Seniora w przeciwieństwie do karty emeryta i rencisty – nie jest wydawana automatycznie, a jedynie na odpowiedni wniosek. Kartę może otrzymać każda osoba, która ukończyła 60 lat bez względu na posiadanie prawa do świadczeń.
Wydawana jest bezpłatnie w miastach i gminach, które przystąpiły do stworzonego przez Stowarzyszenie MANKO Programu Gmina Przyjazna Seniorom i współfinansują wydawanie karty. Takich miast i gmin – jak podaje stowarzyszenie – jest w Polsce 270.
Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia do zniżek w ok. 4 tys. punktów – firmach i instytucjach – na terenie całego kraju. Punkty te należą m.in. do takich obszarów jak: zdrowie, uroda, sport i rekreacja, turystyka i noclegi, sanatoria i uzdrowiska, restauracje i kawiarnie, kultura i sztuka, edukacja, transport.
Źródło: rp.pl
Fot. Pexels.com