Jedni lekarze chcą karać innych. Zobacz za co!

Opublikowano dnia 22.10.2024 przez sm
Jedni lekarze chcą karać innych. Zobacz za co!

Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (RE NIL) sprzeciwia się szerzonym przez Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców (PSNLiN) tezom podważającym skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Rada wskazuje, że zniechęcanie przez lekarza do szczepień profilaktycznych stanowi naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty. Czy rzeczywiście mają rację ci, którzy chcą karać tych lekarzy, którzy powołując się na badania przestrzegają przed hurraoptymizmem w postaci szczepionek na HPV?
 
 
 Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej twierdzi, że zgodnie z aktualną wiedzą medyczną szczepienie przeciwko HPV istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy, sromu, prącia, odbytu oraz krtani i uznane zostało za najskuteczniejszą profilaktykę tych nowotworów. Problem tylko taki, że podawanie szczepionki dziewczynkom dziewięcioletnim, nie zostało gruntowanie przebadane pod kątem tego, czy aby na pewno szczepionka ta jest dla rozwoju dziecka bezpieczna i nie powoduje szkodliwych następstw w jej rozwoju biologicznym. 

Dlatego lekarze z PSNLiN, którzy prowadzą akcję „Ratujmy nasze dzieci” piszą, że brakuje wystarczających dowodów skuteczności szczepionki HPV w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, za to szczepienia, ich zdaniem, powodują skutki uboczne. I to jest gorsza wiadomość, bo faktycznie wiele badań pokazują jasno skutki uboczne szczepień na HPV.

Więc co robi Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej? Wnioskuje, aby Naczelna Rada Lekarska skierowała do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioski o ukaranie lekarzy zasiadających w PSNLiN i podpisujących się pod takimi niezgodnymi z EBM tezami pseudomedycznymi. Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej wnioskuje do Naczelnej Rady Lekarskiej by ta, złożyła do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioski o ukaranie lekarzy zasiadających w Polskim Stowarzyszeniu Lekarzy i Naukowców, którzy publicznie rozpowszechniają tezy niezgodne z zasadami Evidence-Based Medicine (EBM), podważające skuteczność i bezpieczeństwo szczepień przeciwko HPV. Działania te mogą być kwalifikowane jako naruszenie art. 4 ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Kto ma rację w tym sporze? Oczywiście wygra ten, który dzisiaj ma wsparcie ministerstwa zdrowia. A jak jest naprawdę? 

Źródło: prawo.pl

Fot. Pexels.com