Zmiany w sposobie zatrudnienia. Pracownicy sezonowi dostaną nowe umowy i warunki pracy

Ministerstwo rolnika proponuje zmiany, które wprowadziłyby nowe umowy i warunki zatrudnienia dla pracowników sezonowych. Projekt ma być rozpatrywany na Komitecie Stałym Rady Ministrów.

 

Według informacji to odpowiedź na szarą strefę w rolnictwie oraz na zawieranie umowy o dzieło, która w tym sektorze jest mało adekwatna do pracy.

 

Sprawa dotyczy około pół miliona pracowników w ciągu całego roku. W obecnej sytuacji pracownicy sezonowi nie mają szans na uzyskanie zabezpieczenia zarówno chorobowego, jak i wypadkowego. To jednak ma ulec zmianie.

 

Jak tłumaczy Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa:

“W systemie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego chcemy stworzyć formułę nowej umowy cywilno-prawnej, dla pomocnika rolnika. Maksymalny czas trwania umowy będzie wynosił 120 dni. Miesięczna składka wyniesie 132 zł i dodatkowe 42 zł, czyli w sumie 174 zł i będzie obejmowała zabezpieczenie zarówno wypadkowe, jak i chorobowe.”

 

Nowa forma zatrudnienia pozwoli również na oszacowanie skali ukrytego bezrobocia. Według zapowiedzi pomocnikiem rolnika będzie mógł zostać także obcokrajowiec na podstawie zezwolenia na pracę.

 

“Chcemy wydobyć ukryte bezrobocie i wspierać zatrudnienie na obszarach wiejskich. Chodzi o to, by te osoby zachęcić, by sezonowo podejmowały pracę. Z umów mogą skorzystać również studenci, którzy sezonowo pracują przy zbiorach sadowniczych, czy ogrodniczych” – dodaje Romanowski.

 

(kd)/polskieradio/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...