Kiedy złożyć wniosek o emeryturę, żeby nie stracić? Unikaj jednego miesiąca w roku! Niższe świadczenia gwarantowane

Osoby, które zamierzają złożyć wniosek o emeryturę powinny uważać na termin składania dokumentów. Przez nieuwagę można dostać znacznie niższe świadczenia.

 

Świadomość Polaków w tej kwestii jest niewielka. Każdego roku wielu emerytów decyduje się na złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu. To właśnie tego miesiąca w tej kwestii najlepiej unikać. Składając go w czerwcu w praktyce świadczenie może być nawet o 10 proc. niższe.

 

O sprawie szczegółowo informuje “Rzeczpospolita”. Kiedy wniosek o emeryturę zostanie złożony w czerwcu wówczas do obliczenia wysokości świadczenia ZUS zastosuje wskaźnik rocznej waloryzacji składek. Inaczej sytuacja wygląda w każdym innym miesiącu, kiedy ZUS zastosuje wskaźnik kwartalny, który zwykle jest wyższy.

 

W czerwcu wskaźnik rocznej waloryzacji składek wynosi zwykle 1-2 proc. Natomiast w pozostałych miesiącach, kiedy stosuje się wskaźnik kwartalny, wynosi on nawet 12 proc. i więcej.

 

Z tego właśnie powodu każdego roku lepiej, w miarę możliwości, zrobić to wcześniej lub wstrzymać się ze składaniem wniosku. Jak podaje dziennik osoba, która zdecyduje się na taki krok w czerwcu może stracić na tym nawet kilkaset złotych.

 

(kd)/wp,rp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...