Zakaz handlu w niedzielę? Biedronka znalazła sprytny sposób na obejście przepisów. Pracownicy będą musieli się podporządkować?

zakupy,zakaz handlu,niedziela,sklep

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele budzi sporo kontrowersji. Sieci handlowe już kombinują, jak nie narazić się na wielkie straty i łatwy sposób obejść choć część przepisów.

 

Na nowy pomysł wpadła Biedronka. O sprawie w najnowszym wydaniu informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Chodzi o to, by nie stracić zysków w związku z wprowadzeniem ograniczeń.

 

Sieć zamierza wprowadzić dla swoich pracowników nocne zmiany. Jak wynika z informacji mieliby się oni stawiać z niedzieli na poniedziałek kwadrans po północy. Wówczas ich zmiana trwałaby pięć i pół godziny.

 

Jak stwierdził w rozmowie z „DGP” przedstawiciel Solidarności w Biedronce:

“W naszej ocenie nowe godziny pracy łamią przepisy o dobie pracowniczej. W regulaminie pracy została ona ustalona od 6 rano jednego dnia do 6 rano następnego. Dlatego postanowiliśmy poprosić Główny Inspektorat Pracy o wykładnię w tej sprawie. Pismo zostanie przesłane na dniach.”

 

Dziennik zaznacza, że Biedronka tłumaczy swój pomysł dość lakonicznie. Twierdzi, że jest on jeszcze w fazie analizy. Nad podobnymi rozwiązaniami pracują również inne gigantyczne sieci jak Lidl czy Netto.

 

Czy taki pomysł spodoba się pracownikom? Według prawników nocna zmiana będzie mogła liczyć na na dodatek za pracę w godzinach nocnych. Związki zawodowe nie są jednak zadowolone z obrotu sprawy. Zapowiadają, że zrobią wszystko, aby zmiany nie weszły w życie. Swoją postawę argumentują między innymi tym, że wielu pracowników miałoby kłopoty z dotarciem do pracy na czas.

 

Sklepy tłumaczą, że jedynie w taki sposób będą mogły przygotować się na poranne przyjęcie klientów w poniedziałek. Do obowiązków nocnych pracowników będzie między innymi należeć wyładowanie dostawy, wypiek pieczywa czy sprzątanie sklepu.

 

(kd)/DGP/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...