Wyniki kontroli ujawniły największy problem sklepów. Wielu sprzedawców nawet nie wie o swoim podstawowym obowiązku w pracy

sklep,obsluga,obowiazek,cena,kontrola,

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę w sklepach. Jej wyniki ujawniły największy problem sprzedawców.

 

Przeprowadzono kontrolę w 165 sklepach i stoiskach z tradycyjną obsługą, czyli ze sprzedawcą za ladą. Urząd podsumowuje, że aż w ponad 78% przypadków wykryto nieprawidłowości. Okazuje się, że wielu sprzedawców nie wiedzą o swoim podstawowym obowiązku.

 

Tego typu sklepy największy problem mają z podawaniem informacji o cenach. Jak czytamy w komunikacie:

 

“Powinny je umieszczać na wywieszce lub na towarze. Sprzedawcy nie wywiązują się z tego obowiązku najczęściej z powodu niewiedzy. Inspektorzy wzięli pod lupę ponad 30 tys. produktów żywnościowych i mieli zastrzeżenia do ponad 6 tys. z nich (19,6%). W przypadku aż 90,5% zakwestionowanych towarów na wywieszkach brakowało informacji o tzw. cenie jednostkowej (np. za kilogram, litr), a przy co piątym (20%) nie było żadnej informacji o cenie. W sklepach samoobsługowych IH odnotowała brak cen jednostkowych w przypadku 68% zakwestionowanych produktów, a jakiejkolwiek wywieszki z ceną – w 26,7%.”

 

Pod względem rzetelności tradycyjne sklepy wypadły jednak lepiej od sieci samoobsługowej. Odnotowano o połowę mniej nieprawidłowości związanych z inną ceną na półce i przy kasie, oszustwami na wadze, doliczaniem na paragonie rzeczy, których klient nie kupił.

 

“Ogółem IH wykryła nieprawidłowości w 78,2 proc. skontrolowanych sklepów z obsługą (…) W efekcie wydała 52 decyzje, w których ukarała przedsiębiorców za błędne informowanie o cenach – w sumie będzie ich to kosztować ponad 17,5 tys. zł. Nałożyła też 22 mandaty (w sumie 3100 zł) za niezalegalizowane wagi czy brak informacji o tym, że alkohol szkodzi.”

 

(kd)/uokik/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...