Na tysiące kierowców oszczędzających na OC padł blady strach. Ruszyły kontrole, kary sięgają nawet 5 lat więzienia

policja kontrola,kierowca,prawo drogowe,prawo jazdy

Polacy znaleźli sprytny sposób na wykupienie tańszego OC. Niestety jest to zwykłe oszustwo, za którego grożą słone kary. Komisja Nadzoru Finansowego prowadzi dochodzenie w sprawie kilkuset tysięcy samochodowych polis OC.

 

Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” posłowie Nowoczesnej zawiadomili Ministerstwo Finansów o masowych wyłudzeniach kierowców tańszych ubezpieczeń OC. Ich sposób polega na wykupywaniu 30-dniowych polis tymczasowych, inaczej zwanych komisowymi i przedłużają je co miesiąc.

 

Koszt takiej polisy to 50 zł. Dla kierowców ma ona jeszcze jedna zaletę, nie bierze pod uwagę historii wypadkowej kierowcy.

 

Jak zaznaczyli w interpelacji:

“Komisy samochodowe posiadające odpowiedni numer PKD mają taką możliwość, ale korzystają z niej także firmy, które nie są komisami, a nawet osoby fizyczne. Wiele osób wykupuje taki rodzaj polisy i odnawia ją comiesięcznie, co kosztuje znacznie mniej niż wykup tradycyjnego 12-miesięcznego ubezpieczenia. Dodatkowo przy wykupie polisy przeznaczonej dla komisów osoba taka nie podlega weryfikacji pod kątem historii szkodowej właściciela auta. Nie jest zatem pozbawiona zniżek.”

 

Na takich kierowców padł teraz blady strach. Ruszyła masowa kontrola komisowych polis OC. Jacek Barszczewski z komisji potwierdza:

“Zakłady ubezpieczeń zostały wezwane do przekazania zestawienia wszystkich umów zawartych od 1 stycznia 2017 r. do 30 czerwca 2017 r. Wykazy te są obecnie poddawane analizie, po dokonaniu której zakłady ubezpieczeń zostaną wezwane do przedłożenia kopii wskazanych przez organ nadzoru umów ubezpieczenia.”

 

Zawarcie takiej umowy przez zwykłego kierowcę nie komis to w świetle prawa poświadczenie nieprawdy. W świetle prawa za złamanie art. 271 Kodeksu karnego grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

 

(kd)/wp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...