Szykuje się kolejna rewolucja w umowach o pracę. Liczba pracowników i rodzajów umów ulegnie zmianie. Kto na tym skorzysta?

Choć prace nad nowym projektem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy jeszcze się nie zakończyły, to już wiadomo, że pojawią się nowe rodzaje kontraktów.

 

Jak donosi “Rzeczpospolita” przybędzie osób pracujących na podstawie umów o pracę. “Rz” jednak alarmuje, że ich ochrona znacznie się zmniejszy. Mowa o wprowadzeniu dwóch nowych typów umów – na prace sezonową i na pracę dorywczą.

 

Tego typu umowy miałyby zastąpić dotychczasowe umowy-zlecenie. Według dziennika w ten sposób komisja proponuje, aby nie trzeba było uzasadniać ich wypowiedzenia, a okres potrzebny na rozwiązanie był znacznie krótszy.

 

“Rz” donosi także, że oddzielne zasady zatrudnienia mogą objąć młodych pracowników, np. studentów. Będą mogli liczyć nie tylko na ubezpieczenie, ale także na prawo do urlopu.

 

Związkowcy dość sceptycznie podchodzą do pomysłu komisji. Jak ocenia Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych:

“Podobne rozwiązania wprowadzono we Włoszech. Nie sprawdziły się. Destabilizują życie pracowników.”

 

Z kolei Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan wskazuje, że “teraz przewagą polskich przedsiębiorców jest właśnie elastyczność zatrudnienia pracowników. Dzięki temu mogą konkurować na rynku europejskim”.

 

(kd)/businessinsider,rp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...