Szokujący efekt kontroli. Setki pacjentów, w tym dzieci, otrzymało od lekarzy wadliwe preparaty. Konsekwencje są nieuniknione

Zdarzyło się co najmniej kilkaset przypadków, kiedy pacjenci otrzymali wadliwe szczepionki. Wśród nich znalazły się także dzieci. Konsekwencje są nieuniknione.

 

O “aferze szczepionkowej” poinformował “Dziennik Gazeta Prawna”. Preparaty, które przeznaczone zostały do utylizacji były podawane pacjentom. Wadliwą szczepionkę dostały setki pacjentów.

 

Jak informuje dziennik inspektorzy farmaceutyczni postanowili w ostatnich miesiącach skontrolować sprzęt chłodniczy w aptekach i przychodniach. A także czy na wyposażeniu są agregatory na wypadek odłączenia prądu. To bardzo ważna kwestia, ponieważ większość szczepionek wymaga przechowywania w ściśle określonej temperaturze.

 

Efekt kontroli okazał się szokujący. Wykazano, że tysiące szczepionek nadaje się do utylizacji. Mało tego, istnieją dowody na to, że lekarze szczepili posiadając wiedzę, że preparaty nadają się do utylizacji.

 

Rzecznik głównego inspektora farmaceutycznego, Paweł Trzciński nie kryje zdziwienia – Jestem w szoku. Okrutny brak wyobraźni tych, którzy tak robili. Dodaje także, że problem może dotyczyć wielu lub nawet wszystkich województw.

 

Konsekwencje są nieuniknione. W najbliższych dniach o sprawie powinna zostać poinformowana prokuratura. Według urzędników doszło do rażącego narażenia najmłodszych pacjentów na utratę zdrowia i życia. Choć rodzice myślą, że zaszczepili dziecko, to nieprawidłowo przechowywana szczepionka nie działa. Producenci nie wykluczają także, że w wyniku przegrzania preparatu mogą wystąpić u pacjentów niepożądane objawy. W najlepszym przypadku wadliwe szczepionki podano 300 osobom, zaś w najgorszym nawet tysiącom.

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski wskazał “winowajcę” tego całego zamieszania. “Czasowy brak prądu związany z huraganem spowodował to, że doszło do przypadków przechowywania szczepionek w niewłaściwych warunkach (…) Na ile faktycznie były użyte, poda Główny Inspektor Farmaceutyczny i Główny Inspektor Sanitarny, bo te organy bezpośrednio odpowiadają za kontrole jakości przechowywania produktów.”

 

Nie tłumaczy to jednak faktu, że lekarze mimo tej wiedzy nadal podawali pacjentom wadliwe preparaty.

 

(kd)/gazetaprawna/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...