REWOLUCJA W L4! Lekarze nie będą mogli już wydawać tradycyjnych zwolnień lekarskich

Według doniesień z tradycyjnymi zwolnieniami lekarskimi już wkrótce będziemy mogli się pożegnać. Za to możemy spodziewać się, że kontroli ZUS będzie coraz więcej. Co przyniosą nam kolejne zmiany?

 

Od 1 lipca lekarze nie będą już wystawiać papierowych zwolnień lekarskich, a jedynie przez internet. Jedyną dopuszczalną formą zwolnienia lekarskiego będzie jedynie ta w wersji elektronicznej. Oznacza to, że niedługo po naszym wyjściu z gabinetu pracodawca otrzyma informację o chorobie pracownika.

 

Co prawda e-zwolnienia (E-ZLA) obowiązują już do 2016 roku, do tej pory jednak niewielu lekarzy z nich korzystało. Wymagało to bowiem posiadania elektronicznego podpisu. Od tej pory nie będzie on potrzebny.

 

To rozwiązanie z pewnością będzie wygodne dla pracodawcy – dokument natychmiast do niego dotrze, a także pracownika – nie będzie musiał dostarczać dokumentu do pracy. Jest jednak pewien haczyk. Pracodawca wiedząc, że pracownik jest na chorobowym od razu będzie mógł zlecić jego kontrolę.

 

ZUS na bieżąco kontroluje co Polacy robią na zwolnieniach lekarskich. Efekt kontroli jest zaskakujący. Kontrole zwolnień lekarskich tylko w I połowie zeszłego roku doprowadziły do wstrzymania wypłat aż 10,6 tys. zasiłków chorobowych, a niemal 105 tys. osobom obniżono ich wartość. Okazuje się, że nie zawsze poświęcają ten czas na dochodzenie do zdrowia. Zdarza się, że w tym czasie remontują mieszkanie, wyjeżdżają na wakacje, czy nawet dorabiają w innej pracy.

 

Ciekawi jesteśmy, czy e-zwolnienia sprawdzą się w swojej roli. Staną się sporym ułatwieniem, czy rzeczywiście przyczynią się do częstszych kontroli i mniejszej liczby oszustw?

 

(kd)/fakt,wp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...