Prezydent podpisał przełomową ustawę. Co zmieni nowa ustawa o elektromobilności?

prezydent,andrzej duda,ustawa

Kancelaria prezydenta potwierdziła, że w poniedziałek Andrzej Duda podpisał ustawę o elektromobilności. “Będziemy teraz obserwować odpowiedź rynku i uzupełniać regulacje” – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.

 

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych została opracowana przez Ministerstwo Energii. Jej głównym celem jest upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

 

Ma to nastąpić przede wszystkim dzięki stworzeniu systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwojowi infrastruktury do ładowania oraz wsparciu tych technologii w transporcie publicznym.

 

“Niewątpliwie jest to ustawa przełomowa. Z jednej strony zakłada rozbudowę infrastruktury, z drugiej przewiduje korzyści dla użytkowników pojazdów o napędzie alternatywnym, (…) tworzymy zupełnie nowy rynek, którego regulacje staraliśmy się uprościć” – zapowiada wiceminister Kurtyka.

 

Opracowana ustawa wprowadza dla kierowców szereg zachęt. Są wśród nich: zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów.

 

Przepisy ustawy mają również pomóc w rozwoju transportu publicznego napędzanego paliwami alternatywnymi. Do 2028 roku po polskich drogach ma się poruszać się blisko 3 tys. autobusów elektrycznych.

 

Ponadto dokument definiuje ładowanie pojazdów elektrycznych jako nowy rodzaj działalności gospodarczej. Usługa ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne i dlatego nie będzie wymagała koncesji.

 

Ustawa daje samorządom możliwość wprowadzenia stref czystego transportu, do których wjazd będą miały tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi. Będzie to skuteczne narzędzie w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Co do zasady, ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wprowadzanie poszczególnych rozwiązań będzie stopniowe i zakończy się w 2028 r.

 

(kd)/radiozet,prezydent.pl/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...