Płatne torebki foliowe to nie jedyny problem. Przez tę zmianę za te produkty w “darmowych” foliówkach trzeba będzie słono zapłacić

Okazuje się, że opłata recyklingowa dotyczy nie tylko sklepów. Wprowadzenie płatnych torebek foliowych wpływa na wzrost cen niektórych produktów.

 

O całej sytuacji donosi “Dziennik Gazeta Prawna”. Według ustaleń z pobierania opłaty recyklingowej nie mogą zrezygnować także piekarnie i piekarnie i cukiernie. To sprawi, że droższy będzie między innymi chleb.

 

W sprawie wątpliwości “DGP” zwróciła się do Ministerstwa Środowiska. W odpowiedzi dziennik dowiedział się, że przepisy obowiązujące od początku roku nakazują, aby opłatę pobierała każda “jednostka handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.

 

Dziennik zwrócił uwagę na istniejący problem. Zauważa, że wiele piekarni/cukierni daje swoim klientom torebki foliowe za darmo tłumacząc, że nie sprzedają produktów, a wyroby własne.

 

Z kolei MŚ nie zgadza się z takim stanowiskiem. Jak tłumaczy dla “DGP”:

“Wyrób własny jest produktem piekarni. Jeżeli więc np. do chleba jest oferowana torba, trzeba za nią zapłacić. Gazeta tłumaczy, że jeśli przedsiębiorcy nie dostosują się do prawa, grożą im kary od 500 zł do 20 tys. zł.”

 

Może i jednorazowo wzrost ceny chleba czy innych wyrobów z piekarni o 20 gr to nie dużo. Biorąc jednak pod uwagę, że każdy z nas kupuje je niemal codziennie, wzrost ich wartości może dać nam po kieszeni. Nie wspominając już o wysokości kar dla przedsiębiorców za nieprzestrzeganie przepisów.

 

(kd)/businessinsider/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...