Nowe zjawisko w sieci! Ofiarą padają tysiące nastolatków i młodych dorosłych. Czym jest sekstortion?

sekstortion,oszustwo,wykorzystanie,szantaz,nastolatki,dorosli,zagrozenie,internet

Eksperci alarmują, że w sieci pojawiło się nowe zjawisko. Ofiarą padają nie tylko nastolatkowie, ale i młodzi dorośli. Pokrzywdzonych można liczyć w tysiącach. Czym jest sekstortion?

 

Tysiące młodych osób zawiera znajomości przez internet. Oszuści dokładnie wiedzą jak zdobyć ich zaufanie, a następnie wykorzystać je przeciwko swoim ofiarom. Według Państwowego Instytutu Badawczego NASK, aż co dziesiąty nastolatek przyznaje się, że co najmniej raz w życiu wysłał intymne zdjęcie osobie poznanej w sieci.

 

Oszuści zdobywają zaufanie poprzez portale (np. takie jak Tinder czy media społecznościowe), wyłudzają intymne zdjęcia, by następnie wykorzystać je do szantażowania swoich ofiar. To właśnie takie zjawisko zostało nazwane sekstortion. To bezwzględny rodzaj przestępstwa, wykorzystujący wstyd i bezradność ofiary.

 

“Ofiarami padają najczęściej młodzi dorośli, samotne osoby, które łatwo wchodzą w relacje i nabywają zaufanie do kompletnie obcej osoby” – mówi Martyna Różycka, kierownik zespołu Dyżurnet.pl.

 

Scenariusz zazwyczaj wygląda tak samo: oszust podszywa się pod atrakcyjną osobę, posługuje się fikcyjnymi danymi. Podczas rozmowy uwodzi ofiarę, publikuje wcześniej przygotowane nagrania i zdjęcia ściągnięte z sieci. Następnie oczekuje takich samych treści od swojego rozmówcy. Później grozi, że udostępni kompromitujący materiał rodzinie i znajomym. Zwykle chodzi o pieniądze.

 

W takich sytuacjach koniecznie trzeba zaangażować policję. Oszuści nie mogą pozostawać bezkarni. Do zespołu Dyżurnet.pl również można zgłaszać treści prezentujące seksualne wykorzystywanie dzieci i młodzieży i inne nielegalne materiały zamieszczane w internecie.

 

(kd)/wp,dyzurnet/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...