Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym? To już nie problem! Dzięki nowym przepisom zaoszczędzimy sporo czasu i pieniędzy

Już od marca 2017 roku rząd hucznie zapowiada o rewolucyjnych zmianach dla kierowców. Chodziło między innymi o ułatwienia w sytuacji, kiedy w dowodzie rejestracyjnym skończy się miejsce na kolejne pieczątki od diagnosty.

 

W świetle obecnych przepisów, jeżeli kierowcy zabraknie miejsca w dowodzie rejestracyjnym musi on udać się do urzędu miejskiego lub starosty z wypełnionym wnioskiem, kartą pojazdu i dowodem rejestracyjnym, następnie wnieść opłatę w wysokości 54,50 zł. Kolejny raz trzeba odwiedzić urząd w celu odebrania nowego dowodu.

 

Projekt ustawy zapowiada, że w przypadku braku wolnych rubryk na pieczątkę kierowca może mieć przy sobie zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu z wynikiem pozytywnym. W takiej sytuacji wymiana dowodu na nowy byłaby zbędna, a nieco ponad 50 zł zostanie w kieszeni.

 

Jakie jeszcze zmiany mają ułatwić życie kierowcy? Zapowiedziano między innymi elektroniczne dokumenty. Kierowca nie musiałby wozić przy sobie prawa jazdy czy dowodu rejestracyjnego, a za ich brak nie dostałby mandatu podczas kontroli.

 

Okazuje się jednak, że zmiany wejdą w życie ze sporym opóźnieniem, które związane są z systemem CEPiL 2.0. Jego uruchomienie wstępnie zaplanowano na czerwiec 2018. To właśnie ten system ma rozwiązać wiele problemów kierowców i wprowadzić szereg udogodnień.

 

Na chwilę obecną projekt ustawy jest na etapie rządowych prac legislacyjnych. Został już zatwierdzony przez Komitet do Spraw Europejskich. W najbliższym czasie można się spodziewać, że trafi do Komitetu Stałego Rady Ministrów, a następnie po akceptacji rządu do sejmu. Czekamy na najnowsze informacje w sprawie kolejnych udogodnień dla kierowców.

 

(kd)/wp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...