Będzie łatwiej! Nowy rok przyniesie nam nowe usługi, obowiązki i ułatwienia. ZOBACZ CO SIĘ ZMIENI!

Politycy od lat obiecują nam, że w końcu zniosą obowiązek meldunkowy. Zgodnie z podpisaną jeszcze w 2015 r. przez prezydenta nowelizacją ustawy o ewidencji ludności od 1 stycznia 2018 roku miał on zniknąć całkiem. Tak się jednak nie stanie.

 

Nadal będziemy mieli obowiązek meldowania się i wymeldowywania. Na szczęście ma to być dla nasz o wiele łatwiejsze. Pomoc ma nam przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji usługa e-Meldunek.

 

To właśnie dzięki niej będziemy mogli za pośrednictwem internetu i bez wychodzenia z domu zameldować się (lub wymeldować). W tym celu będziemy oczywiście potrzebować zaufanego profili. Niemniej jednak to może zaoszczędzić nam sporo czasu w urzędowej kolejce.

 

To nie wszystkie udogodnienia, jakie państwo przygotowało dla swoich obywateli. Już niedługo, dzięki aplikacji mDokumenty będziemy mogli zrezygnować z noszenia przy sobie dowodu osobistego. Na chwilę obecną aplikacja działa w wersji BETA na system Android.

 

Jak tłumaczy resort cyfryzacji:

“mDokumenty to nowa usługa cyfrowa, która pozwala na użycie telefonu komórkowego zamiast zwykłych dokumentów. Usługa jest dobrowolna – możesz, ale nie musisz używać mDokumentów. mDokumenty nie zastępują zwykłych dokumentów. To tylko ułatwienie, bo telefon zazwyczaj masz przy sobie.”

 

Przygotowana przez resort aplikacja mObywatel umożliwia potwierdzenie własnej tożsamości oraz sprawdzenie cudzej. Korzysta ona z aktualnych danych znajdujących się w państwowych rejestrach. Chodzi o imiona, nazwisko, numer PESEL, datę urodzenia, zdjęcia czy numeru dowodu osobistego.

 

Ministerstwo zapowiada także wprowadzenie w przyszłości kolejnych ułatwień. W ramach usługi mDokumentów mają pojawić się także mPrawo Jazdy, mDowód Rejestracyjny czy mUbezpieczenie OC.

 

Okazuje się, że już niedługo będziemy mogli wyjść z domu jedynie ze smartfonem w kieszeni. Jak podobają Wam się takie rozwiązania i wizja przyszłości?

 

(kd)/wp/Kolejna szansa na dodatkowe 500 zł! Nowy progra...
Nowe korzyści dla rozliczających PIT! Możesz wy...
Wszystko o 300+! Komu się należy? Jak i gdzie z...
DRAMATYCZNY APEL ZBIGNIEWA STONOGI: “Pomó...
Robisz prawo jazdy? UWAŻAJ, możesz zostać UKARANY!
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
WAŻNE ZMIANY dla rodziców! Od teraz będzie jesz...
ZAOSTRZENIE PRZEPISÓW dla NOWYCH KIEROWCÓW! Będ...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
JUŻ NIE ZABIORĄ CI PRAWA JAZDY! Andrzej Duda po...