Wyniki kontroli ujawniły największy problem sklepów. Wielu sprzedawców nawet nie wie o swoim podstawowym obowiązku w pracy

sklep,obsluga,obowiazek,cena,kontrola,

Na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę w sklepach. Jej wyniki ujawniły największy problem sprzedawców.

 

Przeprowadzono kontrolę w 165 sklepach i stoiskach z tradycyjną obsługą, czyli ze sprzedawcą za ladą. Urząd podsumowuje, że aż w ponad 78% przypadków wykryto nieprawidłowości. Okazuje się, że wielu sprzedawców nie wiedzą o swoim podstawowym obowiązku.

 

Tego typu sklepy największy problem mają z podawaniem informacji o cenach. Jak czytamy w komunikacie:

 

“Powinny je umieszczać na wywieszce lub na towarze. Sprzedawcy nie wywiązują się z tego obowiązku najczęściej z powodu niewiedzy. Inspektorzy wzięli pod lupę ponad 30 tys. produktów żywnościowych i mieli zastrzeżenia do ponad 6 tys. z nich (19,6%). W przypadku aż 90,5% zakwestionowanych towarów na wywieszkach brakowało informacji o tzw. cenie jednostkowej (np. za kilogram, litr), a przy co piątym (20%) nie było żadnej informacji o cenie. W sklepach samoobsługowych IH odnotowała brak cen jednostkowych w przypadku 68% zakwestionowanych produktów, a jakiejkolwiek wywieszki z ceną – w 26,7%.”

 

Pod względem rzetelności tradycyjne sklepy wypadły jednak lepiej od sieci samoobsługowej. Odnotowano o połowę mniej nieprawidłowości związanych z inną ceną na półce i przy kasie, oszustwami na wadze, doliczaniem na paragonie rzeczy, których klient nie kupił.

 

“Ogółem IH wykryła nieprawidłowości w 78,2 proc. skontrolowanych sklepów z obsługą (…) W efekcie wydała 52 decyzje, w których ukarała przedsiębiorców za błędne informowanie o cenach – w sumie będzie ich to kosztować ponad 17,5 tys. zł. Nałożyła też 22 mandaty (w sumie 3100 zł) za niezalegalizowane wagi czy brak informacji o tym, że alkohol szkodzi.”

 

(kd)/uokik/Ważna zmiana w usługach Poczty Polskiej. Firmy ...
poczta polska,sms,powiadomienie,telefon do kuriera,
Co grozi za “szeryfowanie” na drodz...
szeryf,przepisy drogowe,policja,kara,mandat
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy, war...
praca,pracownik,pracodawca,umowa o prace,kodeks pracy
NAGŁY ZWROT akcji w sprawie nowych kierowców! P...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
W głowie się nie mieści z czym ludzie potrafią ...
numer alarmowy,112,centrum powiadamiania ratunkowego,ratunek,pomoc,
Jechali pod prąd, stracili panowanie nad kierow...
olsztyn,policja,wypadek,pijany,kierowca
Właśnie dlatego nie powinniśmy wyprzedzać prawy...
wyprzedzanie,prawym pasem,manewr,wypadek,kolizja,samochód
Znamy wysokość waloryzacji emerytur i rent w 20...
emerytura,waloryzacja,renta,emeryci,rencisci,wskaznik waloryzaci