REWOLUCYJNY pomysł Ministerstwa Finansów. Podatników czekają zmiany: „Wszystkich czeka małe trzęsienie ziemi”

Ministerstwo Finansów ma nowy plan na ulepszenie relacji podatnik – urząd skarbowy – doradca podatkowy. Chcą wprowadzić system, który już działa między innymi w Holandii.

 

O sprawie informuje dzisiejsze wydanie „Pulsu Biznesu”. Gazeta poinformowała, że MF w przyszłym roku chce skoncentrować się na ułatwieniach podatkowych, uproszczeniach przepisów i usprawnieniu aparatu skarbowego. W ostatnim przypadku chodzi o poprawę relacji na linii podatnik – urząd skarbowy – doradca podatkowy.

 

„PB” prognozuje, że „wszystkich uczestników tego łańcuszka czeka małe trzęsienie ziemi”. Według gazety plan ma na celu przekonanie podatników, że skarbówka to nie wróg, a partner.

 

Ministerstwo sięga po koncepcję organizacji systemu podatkowego forsowaną przez OECD – Horizontal Monitoring Compliance. Rozkłada ona zupełnie inaczej wektory relacji podatnik-skarbówka. Oznacza to, że ryzyko podatkowe analizowane jest w systemie niemal ciągłym, a wątpliwości dotyczące przepisów podatnik może na bieżąco konsultować z urzędem, upewniając się, jak na sprawę zapatruje się fiskus. W ten sposób podatnik ma uniknąć stresujących sytuacji podczas kontroli.

 

Jak dodaje „PB” podatnik wcale nie musi zgadzać się z wykładnią fiskusa. Ważnym elementem horizontal monitoringu jest zasada „agree to disagree”, czyli opcja pójścia drogą sądową w celu ustalenia racji obydwu stron.

 

Według informacji „PG” resort zdaje sobie sprawę, że Polska to nie Holandia, dlatego metoda horizontal monitoringu zostanie uzupełniona o autorskie pomysły. Gazeta donosi, że w Polsce metoda horyzontalna ma być stosowana z marszu. Być może już za rok.

 

(kd)/pb/

Szykuje się kolejna rewolucja w umowach o pracę...
Kluczowe zmiany dla kierowców! Policja nie będz...
DARMOWE konta i karty to dopiero początek. Bank...
Zapłacimy w całej Polsce! Rząd wprowadził już n...
Długo wyczekiwane zmiany na Allegro. Na tę opcj...
Mleko dla dzieci skażone Sarmonellą. Minimum 12...
Policjanci będą mieli kolejny istotny obowiązek...
Wycieczek szkolnych nie będzie? Rygorystyczne p...