REWOLUCYJNY pomysł Ministerstwa Finansów. Podatników czekają zmiany: “Wszystkich czeka małe trzęsienie ziemi”

Ministerstwo Finansów ma nowy plan na ulepszenie relacji podatnik – urząd skarbowy – doradca podatkowy. Chcą wprowadzić system, który już działa między innymi w Holandii.

 

O sprawie informuje dzisiejsze wydanie “Pulsu Biznesu”. Gazeta poinformowała, że MF w przyszłym roku chce skoncentrować się na ułatwieniach podatkowych, uproszczeniach przepisów i usprawnieniu aparatu skarbowego. W ostatnim przypadku chodzi o poprawę relacji na linii podatnik – urząd skarbowy – doradca podatkowy.

 

“PB” prognozuje, że “wszystkich uczestników tego łańcuszka czeka małe trzęsienie ziemi”. Według gazety plan ma na celu przekonanie podatników, że skarbówka to nie wróg, a partner.

 

Ministerstwo sięga po koncepcję organizacji systemu podatkowego forsowaną przez OECD – Horizontal Monitoring Compliance. Rozkłada ona zupełnie inaczej wektory relacji podatnik-skarbówka. Oznacza to, że ryzyko podatkowe analizowane jest w systemie niemal ciągłym, a wątpliwości dotyczące przepisów podatnik może na bieżąco konsultować z urzędem, upewniając się, jak na sprawę zapatruje się fiskus. W ten sposób podatnik ma uniknąć stresujących sytuacji podczas kontroli.

 

Jak dodaje “PB” podatnik wcale nie musi zgadzać się z wykładnią fiskusa. Ważnym elementem horizontal monitoringu jest zasada “agree to disagree”, czyli opcja pójścia drogą sądową w celu ustalenia racji obydwu stron.

 

Według informacji “PG” resort zdaje sobie sprawę, że Polska to nie Holandia, dlatego metoda horizontal monitoringu zostanie uzupełniona o autorskie pomysły. Gazeta donosi, że w Polsce metoda horyzontalna ma być stosowana z marszu. Być może już za rok.

 

(kd)/pb/Ważna zmiana w usługach Poczty Polskiej. Firmy ...
poczta polska,sms,powiadomienie,telefon do kuriera,
Co grozi za “szeryfowanie” na drodz...
szeryf,przepisy drogowe,policja,kara,mandat
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy, war...
praca,pracownik,pracodawca,umowa o prace,kodeks pracy
NAGŁY ZWROT akcji w sprawie nowych kierowców! P...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
W głowie się nie mieści z czym ludzie potrafią ...
numer alarmowy,112,centrum powiadamiania ratunkowego,ratunek,pomoc,
Jechali pod prąd, stracili panowanie nad kierow...
olsztyn,policja,wypadek,pijany,kierowca
Właśnie dlatego nie powinniśmy wyprzedzać prawy...
wyprzedzanie,prawym pasem,manewr,wypadek,kolizja,samochód
Znamy wysokość waloryzacji emerytur i rent w 20...
emerytura,waloryzacja,renta,emeryci,rencisci,wskaznik waloryzaci