Prezydent podpisał przełomową ustawę. Co zmieni nowa ustawa o elektromobilności?

prezydent,andrzej duda,ustawa

Kancelaria prezydenta potwierdziła, że w poniedziałek Andrzej Duda podpisał ustawę o elektromobilności. “Będziemy teraz obserwować odpowiedź rynku i uzupełniać regulacje” – powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka.

 

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych została opracowana przez Ministerstwo Energii. Jej głównym celem jest upowszechnienie w Polsce elektromobilności oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych.

 

Ma to nastąpić przede wszystkim dzięki stworzeniu systemu zachęt do zakupu aut elektrycznych, rozwojowi infrastruktury do ładowania oraz wsparciu tych technologii w transporcie publicznym.

 

“Niewątpliwie jest to ustawa przełomowa. Z jednej strony zakłada rozbudowę infrastruktury, z drugiej przewiduje korzyści dla użytkowników pojazdów o napędzie alternatywnym, (…) tworzymy zupełnie nowy rynek, którego regulacje staraliśmy się uprościć” – zapowiada wiceminister Kurtyka.

 

Opracowana ustawa wprowadza dla kierowców szereg zachęt. Są wśród nich: zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie czy możliwość korzystania z buspasów.

 

Przepisy ustawy mają również pomóc w rozwoju transportu publicznego napędzanego paliwami alternatywnymi. Do 2028 roku po polskich drogach ma się poruszać się blisko 3 tys. autobusów elektrycznych.

 

Ponadto dokument definiuje ładowanie pojazdów elektrycznych jako nowy rodzaj działalności gospodarczej. Usługa ładowania nie stanowi sprzedaży energii elektrycznej w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne i dlatego nie będzie wymagała koncesji.

 

Ustawa daje samorządom możliwość wprowadzenia stref czystego transportu, do których wjazd będą miały tylko pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi. Będzie to skuteczne narzędzie w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

 

Co do zasady, ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Wprowadzanie poszczególnych rozwiązań będzie stopniowe i zakończy się w 2028 r.

 

(kd)/radiozet,prezydent.pl/Ważna zmiana w usługach Poczty Polskiej. Firmy ...
poczta polska,sms,powiadomienie,telefon do kuriera,
Co grozi za “szeryfowanie” na drodz...
szeryf,przepisy drogowe,policja,kara,mandat
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy, war...
praca,pracownik,pracodawca,umowa o prace,kodeks pracy
NAGŁY ZWROT akcji w sprawie nowych kierowców! P...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
W głowie się nie mieści z czym ludzie potrafią ...
numer alarmowy,112,centrum powiadamiania ratunkowego,ratunek,pomoc,
Jechali pod prąd, stracili panowanie nad kierow...
olsztyn,policja,wypadek,pijany,kierowca
Właśnie dlatego nie powinniśmy wyprzedzać prawy...
wyprzedzanie,prawym pasem,manewr,wypadek,kolizja,samochód
Znamy wysokość waloryzacji emerytur i rent w 20...
emerytura,waloryzacja,renta,emeryci,rencisci,wskaznik waloryzaci