Płatne torebki foliowe to nie jedyny problem. Przez tę zmianę za te produkty w “darmowych” foliówkach trzeba będzie słono zapłacić

Okazuje się, że opłata recyklingowa dotyczy nie tylko sklepów. Wprowadzenie płatnych torebek foliowych wpływa na wzrost cen niektórych produktów.

 

O całej sytuacji donosi “Dziennik Gazeta Prawna”. Według ustaleń z pobierania opłaty recyklingowej nie mogą zrezygnować także piekarnie i piekarnie i cukiernie. To sprawi, że droższy będzie między innymi chleb.

 

W sprawie wątpliwości “DGP” zwróciła się do Ministerstwa Środowiska. W odpowiedzi dziennik dowiedział się, że przepisy obowiązujące od początku roku nakazują, aby opłatę pobierała każda “jednostka handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego”.

 

Dziennik zwrócił uwagę na istniejący problem. Zauważa, że wiele piekarni/cukierni daje swoim klientom torebki foliowe za darmo tłumacząc, że nie sprzedają produktów, a wyroby własne.

 

Z kolei MŚ nie zgadza się z takim stanowiskiem. Jak tłumaczy dla “DGP”:

“Wyrób własny jest produktem piekarni. Jeżeli więc np. do chleba jest oferowana torba, trzeba za nią zapłacić. Gazeta tłumaczy, że jeśli przedsiębiorcy nie dostosują się do prawa, grożą im kary od 500 zł do 20 tys. zł.”

 

Może i jednorazowo wzrost ceny chleba czy innych wyrobów z piekarni o 20 gr to nie dużo. Biorąc jednak pod uwagę, że każdy z nas kupuje je niemal codziennie, wzrost ich wartości może dać nam po kieszeni. Nie wspominając już o wysokości kar dla przedsiębiorców za nieprzestrzeganie przepisów.

 

(kd)/businessinsider/Ważna zmiana w usługach Poczty Polskiej. Firmy ...
poczta polska,sms,powiadomienie,telefon do kuriera,
Co grozi za “szeryfowanie” na drodz...
szeryf,przepisy drogowe,policja,kara,mandat
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy, war...
praca,pracownik,pracodawca,umowa o prace,kodeks pracy
NAGŁY ZWROT akcji w sprawie nowych kierowców! P...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
W głowie się nie mieści z czym ludzie potrafią ...
numer alarmowy,112,centrum powiadamiania ratunkowego,ratunek,pomoc,
Jechali pod prąd, stracili panowanie nad kierow...
olsztyn,policja,wypadek,pijany,kierowca
Właśnie dlatego nie powinniśmy wyprzedzać prawy...
wyprzedzanie,prawym pasem,manewr,wypadek,kolizja,samochód
Znamy wysokość waloryzacji emerytur i rent w 20...
emerytura,waloryzacja,renta,emeryci,rencisci,wskaznik waloryzaci