Ogromne problemy z programem Mieszkanie dla Młodych. Wnioskodawcy są wściekli. Odpowiedzialność za pomyłki i zamieszanie spoczywa na systemie?

Wnioskodawcy są nie tyle wściekli, co rozczarowani. Kiedy 2 stycznia ruszył ostatni nabór na dofinansowanie z programu “Mieszkanie dla Młodych” szturmem ruszyli ze składaniem wniosków.

 

Okazało się, że cała pula pieniędzy, czyli ponad 380 mln zł., rozeszła się w kilkadziesiąt godzin. Od wnioskodawców doszły jednak niepokojące informacje: “Jak miała decydować kolejność, to wnioski złożone 2 stycznia zaczynają dostawać odmowne decyzje, a te z 3.01 mają już pozytywne”.

 

Okazuje się, że duże zainteresowanie ostatnią pulą dofinansowania i gwałtowny napływ wniosków prawdopodobnie spowodowały zawieszenie systemu BGK. Winnym więc tego całego zamieszania zdaje się być system.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego przyznaje, że doszło do przeciążenia systemu. Jak czytamy w oświadczeniu:

“Kumulacja wniosków spowodowała duże obciążenie systemu. W związku z tym 2 stycznia przez pewien czas przetwarzanie wniosków lub ich rejestracja były wydłużone. Byliśmy w stałym kontakcie z pracownikami banków kredytujących i jeszcze tego samego dnia usunęliśmy niedogodności. Pragniemy przeprosić banki i ich klientów za przejściowo wydłużony czas rejestracji wniosków. Obecnie analizujemy wnikliwie zaistniałą sytuację i jesteśmy w indywidualnym kontakcie z bankami.”

 

Według BGK za zaistniałą sytuację można ewentualnie winić banki komercyjne. Te jednak odpowiadają, że winny jest BGK, bo jego system działał fatalnie. Wśród poszkodowanych wielu jest klientów banku Pekao SA. To właśnie przez ten bank przechodzi najwięcej wniosków.

 

Jak udało się ustalić RMF po kontakcie z bankiem:

“Bank wciąż oczekuje na stanowisko BGK oraz pełną informację w kwestii klientów, którzy nie otrzymali dofinansowania w związku z niestabilnym działaniem portalu BGK Zlecenia. Liczba klientów, którzy nie otrzymali dofinansowania mimo prawidłowo złożonych przez Bank w ich imieniu wniosków, będzie możliwa do ustalenia po uzyskaniu odpowiednich informacji z BGK.”

 

W dalszym więc ciągu trzeba doszukiwać się winnych i, co ważniejsze, rozwiązania i wyjaśnienia całego zamieszania.

 

(kd)/rmf24, bankier/Ważna zmiana w usługach Poczty Polskiej. Firmy ...
poczta polska,sms,powiadomienie,telefon do kuriera,
Co grozi za “szeryfowanie” na drodz...
szeryf,przepisy drogowe,policja,kara,mandat
Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. Umowy, war...
praca,pracownik,pracodawca,umowa o prace,kodeks pracy
NAGŁY ZWROT akcji w sprawie nowych kierowców! P...
egzamin, prawo jazdy,kierowca,przepisy
W głowie się nie mieści z czym ludzie potrafią ...
numer alarmowy,112,centrum powiadamiania ratunkowego,ratunek,pomoc,
Jechali pod prąd, stracili panowanie nad kierow...
olsztyn,policja,wypadek,pijany,kierowca
Właśnie dlatego nie powinniśmy wyprzedzać prawy...
wyprzedzanie,prawym pasem,manewr,wypadek,kolizja,samochód
Znamy wysokość waloryzacji emerytur i rent w 20...
emerytura,waloryzacja,renta,emeryci,rencisci,wskaznik waloryzaci